Opodatkowanie działalności gospodarczej w formie karty podatkowej

dc.abstract.enEntrepreneurs who decide to start their own business activity have to face a number of choices. One of the most important ones is the decision concerning the way in which they wish to tax their revenue. The legislator offers an opportunity to choose from four basic taxation forms: taxation on general principles, the linear tax, the tax on registered income without deductible costs as well as taxation in the form of the Tax Card. Undoubtedly, the simplest form of taxation is the Tax Card. In this case tax payers are freed from the obligation to conduct complicated registries and they know, right from the beginning, the amount of tax which has to be paid to the Tax Office. Therefore, mostly due to the obligation of limited documentation, entrepreneurs consider the Tax Card to be a very attractive option.pl
dc.abstract.plPrzedsiębiorcy decydujący się na rozpoczęcie działalności gospodarczej stają przed wieloma wyborami. Jednym z ważniejszych jest podjęcie decyzji, w jaki sposób chcą opodatkować swoje dochody. Ustawodawca daje możliwość wyboru spośród czterech zasadniczych form opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz opodatkowanie w formie karty podatkowej. Niewątpliwie najprostszą formą opodatkowania jest karta podatkowa. Podatnicy zwolnieni są bowiem z obowiązku prowadzenia skomplikowanych ewidencji oraz z góry znają wysokość podatku należnego urzędowi skarbowemu. Dlatego też, głównie ze względu na znacznie ograniczony obowiązek dokumentacyjny, karta podatkowa jest dla przedsiębiorców bardzo atrakcyjna.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorDumas, Anna - 132931 pl
dc.contributor.authorRokosz, Dorotapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerBiliński, Michał - 200666 pl
dc.contributor.reviewerDumas, Anna - 132931 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T16:48:49Z
dc.date.available2020-07-26T16:48:49Z
dc.date.submitted2015-09-12pl
dc.fieldofstudyadministracjapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/207045
dc.subject.enbusiness activity, form of taxation, tax cardpl
dc.subject.pldziałalność gospodarcza, forma opodatkowania, karta podatkowapl
dc.titleOpodatkowanie działalności gospodarczej w formie karty podatkowejpl
dc.title.alternativeBusiness activity taxation in the form of the Tax Cardpl
Wydział Prawa i Administracji
Dumas, Anna - 132931
Rokosz, Dorota
UJK/WPA3
Biliński, Michał - 200666
Dumas, Anna - 132931
2020-07-26T16:48:49Z
2020-07-26T16:48:49Z
2015-09-12
administracja
business activity, form of taxation, tax card
działalność gospodarcza, forma opodatkowania, karta podatkowa
Opodatkowanie działalności gospodarczej w formie karty podatkowej
Business activity taxation in the form of the Tax Card