Przeżywanie się tradycji celtyckich w kulturze przeworskiej.

dc.abstract.enCeltic culture established in the upper course of a Rhine and Danube rivers and transformed into highly developed folk, which was the harbinger of the European Iron Age. The Celts spread many new inventions like metallurgy, glass, potter’s wheel and also introduced improvements in art of war, agriculture and coinage. Between III BC and V AC in region of present–day Poland the przeworsk culture emerged. It was notably the most Celtic–influenced culture of middle Europe. Przeworsk population remained in direct contacts with laten culture and seized on most of it’s cultural gains. The problem risen in this research work related specifically to the concept of great inheritance received by przeworsk people from Celts, with some crucial ideas, surprisingly, not adopted. Some Celtic innovations penetrated not only the very area they occupied, but also reached certain further areas. Some of the nations were not sufficiently advanced economically, technologically or socially to intercept some of the ideas.pl
dc.abstract.plKultura Celtów rozwijająca się w górnym biegu Renu oraz Dunaju, przeobraziła się z czasem w wysoce rozwinięte społeczeństwo, niosące ze sobą wiele nowych wynalazków takich jak metalurgia, szkło, koło garncarskie czy żarna obrotowe. Wprowadzili także innowacje w zakresie sztuki wojennej, rolnictwa oraz mennictwa. Pomiędzy lll w p.n.e. a V w. n.e. na terenach Polski rozwijała się kultura przeworska, będąca najsilniej zlatenizowaną kulturą w Środkowej Europie. Kultura ta pozostawała w bezpośrednich kontaktach z kultura lateńską przez część swojej egzystencji, przejmując większość jej kulturalnych zdobyczy. Problem podniesiony w niniejszej pracy, porusza koncepcję przejęcia dziedzictwa Celtów przez kulturę przeworska, wraz z kluczowymi ideami, które nie zostały zaadaptowane.pl
dc.affiliationWydział Historycznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorRodzińska-Nowak, Judyta - 131664 pl
dc.contributor.authorPabian, Małgorzatapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WH3pl
dc.contributor.reviewerMadyda-Legutko, Renata - 130181 pl
dc.contributor.reviewerRodzińska-Nowak, Judyta - 131664 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T01:17:25Z
dc.date.available2020-07-25T01:17:25Z
dc.date.submitted2014-06-27pl
dc.fieldofstudyarcheologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/196160
dc.subject.enPrzewrosk culture, Celts, celtic influence,relivingpl
dc.subject.plKultura przeworska, Celtowie, latenizacja, przeżywanie się.pl
dc.titlePrzeżywanie się tradycji celtyckich w kulturze przeworskiej.pl
dc.title.alternativeReliving the traditions of Celtic culture Przeworsk.pl
Wydział Historyczny
obszar nauk humanistycznych
Rodzińska-Nowak, Judyta - 131664
Pabian, Małgorzata
UJK/WH3
Madyda-Legutko, Renata - 130181
Rodzińska-Nowak, Judyta - 131664
2020-07-25T01:17:25Z
2020-07-25T01:17:25Z
2014-06-27
archeologia
Przewrosk culture, Celts, celtic influence,reliving
Kultura przeworska, Celtowie, latenizacja, przeżywanie się.
Przeżywanie się tradycji celtyckich w kulturze przeworskiej.
Reliving the traditions of Celtic culture Przeworsk.

Zabrze
Bielsko-Biala