Organizacja władz powstania kościuszkowskiego

dc.abstract.enThe title of the thesis which I have chosen is “Organization of authorities of the Kosciuszko’s Uprising”. I have chosen this topic because, in my opinion, The Kosciuszko’s Uprising was one of the biggest national uprisings in the history of the Polish Commonwealth. Although, the Rebellion had fallen, it still gave the Polish Nation the will and the inspiration for the future fight for the Polish Independency and for preserving the polish national identity. This idea was always present in the Polish patriots’ minds until the year 1918 when Poland, after 123 years, finally regained its independency. However, during my thesis I will pay a greater attention to the topic of Administration itself. The System of power created throughout the Uprising was the final stage of administrative reforms’ realization in the pre-partitions era. The truly fascinating phenomena is the fact that in a very short period of time, as it took only couple of month, a completely new administrative division was created which was not only bound to operate on a central level but on a local as well.pl
dc.abstract.plWybrany przeze mnie temat prac magisterskiej nosi tytuł „Organizacja władz powstania kościuszkowskiego”. Wybrałem ten temat ponieważ uważam, że Powstanie Kościuszkowskie było jednym z największych powstań narodowościowych w dziejach Rzeczpospolitej. Pomimo upadku, Insurekcja Kościuszkowska dała późniejszym pokoleniom impuls do walki o wolną Polskę, o to aby polska tożsamości narodowa nie została zapomniana. Myśl ta towarzyszyła polakom, aż do 1918 roku gdy Polska po 123 latach w końcu odzyskała niepodległość.Większy nacisk w mojej pracy położę jednak na temat samej administracji. Stworzony przez insurekcję system władz był ostatnim etapem realizacji reform administracyjnych w dobie przedrozbiorowej. Fascynującym faktem jest to, że w tak krótkim czasie - bo zaledwie kilku miesięcy udało się na nowo wprowadzić podział administracyjny, który nie tylko miał działać na szczeblu centralnym ale także lokalnym.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorMalec, Dorota - 130253 pl