Propaganda Państwa Islamskiego w mediach społecznościowych.

dc.abstract.enSocial media have become an integral part of everyday life. Thanks to the many options that they offer to their users social media changed their basic function. From social communicators social media became microblogs or full-size platforms allowing the publication of photos, videos, music and texts. Another advantage of social media is their availability. Most of them are free and allow anonymity - during the registration they do not require accurate data. Thanks to their advantages social media have gained popularity among terrorist organizations. The aim of this study was to show the social media as the main tool of Islamic State’s propaganda. The author also analyzed the most important websites and social networking sites used by militants. The first chapter spoke about the origins of the organization, administrative structures and financing methods. In order to show the phenomenon of ISIS in the first chapter there was also a comparison of the Islamic State with al-Qa'ida. In the second chapter, the author focused on describing the most popular websites and social networking sites used by supporters of the al-Baghdadi’s organization. The third chapter described the propaganda of the Islamic State; the author has analyzed the hymns, movies and media agencies responsible for propaganda publications. In the third chapter author has also analyzed counterpropaganda organizations. A detailed analysis of selected profiles of Islamic State’s supporters, reports and scientific publications helped author to confirm the established thesis that social media fulfill an important role in the propaganda of the Islamic State.pl
dc.abstract.plMedia społecznościowe stały się integralną częścią codziennego życia. Dzięki wielu możliwościom, które oferują swoim użytkownikom zmieniła się także ich podstawowa funkcja. Z komunikatorów społecznych stały się miroblogami lub pełnowymiarowymi platformami pozwalającymi na publikację zdjęć, filmów, muzyki i tekstów. Kolejną zaletą mediów społecznościowych jest ich dostępność. Większość z nich jest bezpłatna i pozwala na zachowanie anonimowości - podczas rejestracji nie wymaga podawania dokładnych danych. Dzięki swoim zaletom media społecznościowe zyskały popularność wśród organizacji terrorystycznych. Celem niniejszej pracy było ukazanie mediów społcznościowych jako głównego narzędzia propagandy Państwa Islamskiego. Autorka przeanalizowała także najważniejsze strony internetowe i portale społecznościowe wykorzystywane przez bojowników. Pierwszy rozdział przybliżył historię powstania organizacji, struktury administracyjne oraz sposoby finansowania. W celu ukazania fenomenu PI w pierwszym rozdziale znalazło się także porównanie Państwa Islamskiego z al-Qa’idą. W drugim rozdziale pracy autorka skupiła się na opisaniu najpopularniejszych stron internetowych i portali społecznościowych używanych przez zwolenników organizacji al-Baghdadiego. W trzecim rozdziale opisana została propaganda Państwa Islamskiego; autorka przeanalizowała hymny, filmy i agendy medialne odpowiedzialne za ich publikację. Trzeci rozdział przybliżył także kontrpropagandowe działania wybranych przez autorkę organizacji. Dzięki szczegółowej analizie wybranych profili zwolenników Państwa Islamskiego, raportów oraz publikacji naukowych autorce udało się potwierdzić założoną tezę, że media społecznościowe spełniają odgrywają ważną rolę w propagandzie Państwa Islamskiego.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
studia bliskowschodnie
Islamic State, social media, propaganda
Państwo Islamskie, media społecznościowe, propaganda
Propaganda Państwa Islamskiego w mediach społecznościowych.
Islamic State's Propaganda in Social Media.

Lublin
Katowice