Archiwum Kazimierza Sowińskiego : warsztat edytora, dziennikarza i poety

journal article
article
cris.lastimport.scopus2024-04-29T01:30:34Z
dc.abstract.enThe article presents Kazimierz Sowiński’s archive, stored in Cracow together with the documents of Poets’ and Painters’ Press (London), bequethed by Krystyna Bednarczyk to Jagiellonian University in 2011. The archive consists of 138 files. Documents divide in three groups: 1. Results of the editorial work concerning Vade-mecum by Cyprian Norwid; the text had been prepared by Sowiński and printed in Poets’ and Painters’ Press in 1953, the archive contains important editorial commentaries, which Sowiński didn’t manage to finish on time; 2. Literary materials of Tadeusz Sułkowski, Sowiński’s close friend: letters, documents related to Sułkowski’s stay in POW camp in Murnau during the II WW, and materials for an edition of Sułkowski’s literaty oeuvre. 3. Sowiński’s poetic texts with numerous variants, and results of his activity in Polish section of Radio Free Europe, chiefly the texts of cultural programmes prepared by him.The documents stored in Sowiński’s archive give the evidence of his activity as poet, editor, and radio journalist.
dc.abstract.plArtykuł omawia archiwum Kazimierza Sowińskiego przechowywane w Krakowie wraz ze spuścizną Oficyny Poetów i Malarzy z Londynu, zapisaną Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez Krystynę Bednarczyk. W 138 teczkach znajdują się dokumenty, które dzielą się na trzy grupy: 1. rezultaty prac nad edycją Vade-mecum Cypriana Norwida, pierwszym drukowanym wydaniem tego zbioru, przygotowanym przez Sowińskiego i wydrukowanym w Oficynie w 1953 r.; w archiwum pozostały cenne komentarze edytorskie, których Sowiński nie zdołał ukończyć na czas; 2. materiały związane z twórczością Tadeusza Sułkowskiego, z którym Sowiński był związany wieloletnią przyjaźnią: listy, dokumenty z pobytu Sułkowskiego w obozie jenieckim Murnau podczas II wojny światowej, a także dokumentacja przygotowywanej edycji dzieł literackich Sułkowskiego; 3. teksty poetyckie Sowińskiego w kopiach zawierających liczne warianty, a także dokumenty powstałe w czasie jego dwudziestoletniej pracy w Radiu Wolna Europa, głównie teksty przygotowanych przezeń programów kulturalnych. Wszystkie trzy grupy dokumentów są interesującymi świadectwami pracy Kazimierza Sowińskiego jako poety, edytora i dziennikarza radiowego.
dc.affiliationWydział Polonistyki : Katedra Edytorstwa i Nauk Pomocniczych
dc.contributor.authorGruchała, Janusz - 128187
dc.date.accession2024-04-18
dc.date.accessioned2024-04-19T14:04:50Z